Szymon Karpiński (1994)
fotograf mieszkający w Bielsku-Białej. Tworzy wizualne opowieści skupione wokół relacji człowieka ze środowiskiem naturalnym. Ważnym punktem jego twórczości jest dokonujący się zwrot w myśleniu o pozaludzkiej przyrodzie. Dotychczasowe projekty Karpińskiego skoncentrowane były na lokalnych problemach, będących efektami długotrwałych, globalnych procesów.
Szymon Karpiński jest absolwentem kulturoznawstwa na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach. Swoje rozprawy naukowe oparł na antropologicznych badaniach terenowych. Poświęcił je problematyce pamięci w świetle rodzinnych archiwów fotograficznych (licencjat) oraz domowemu ogrodnictwu w perspektywie myśli posthumanistycznej (magisterium).
Współpracując z instytucjami kultury na terenie kraju, angażuje się w projekty wystawiennicze i kuratorskie, a także prowadzi warsztaty z archiwizacji i digitalizacji rodzinnych fotografii. W ramach Stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki zrealizował autorski projekt badawczo-fotograficzny pn. „Nieuchronne straty i wartościowe zmiany. Kamieniołomy wokół Bielska-Białej na przestrzeni wieków”, który zaprezentował w photobooku „Sztambroch”.
Edukacja
2019
Kulturoznawstwo, magisterium, Uniwersytet Śląski w Katowicach
Stypendia i nagrody
2020
Stypendium Bielska-Białej w dziedzinie kultury i sztuki, Nieuchronne straty i wartościowe zmiany. Kamieniołomy wokół Bielska-Białej na przestrzeni wieków
Książki i publikacje
2021
Sztambroch, photobook, Bielsko-Biała
2019
Madeira, zine, Bielsko-Biała
Wystawy indywidualne
2022
Sztambroch, Galeria Bielska BWA, Bielsko-Biała
Wystawy grupowe
2024
Paper Photo. Prolog, wystawa książek fotograficznych, Galeria Pusta, Katowice
Wystawy kuratorskie
2018
Ta kropka na mapie w środku lasu to MY, Fundacja Kultura Obrazu, Katowice
2018
Mniej więcej. Fotografie z archiwum Marka Piaseckiego, Fundacja Archeologia Fotografii, Towarzystwo Inicjatyw Twórczych “ę”, Warszawa
2017
Dom w Tbilisi, Uta Beyer, Klub Absurdalna, Katowice
Recenzje